Тема: «ТИ – ЛЮДИНА, ОТЖЕ МАЄШ ПРАВА»
Мета:
Повторити та поглибити знання учнів із правознавства, розвивати навички
правильно використовувати знання з правознавства, виховувати уважність, почуття
відповідальності, взаємопідтримки та культуру поведінки розвивати
зацікавленість, пізнавальну активність учнів,вміння самостійно мислити і
застосовувати набуті знання в житті і професійній діяльності.
Форма проведення: брейн-
ринг
Зі скарбниці
мудрих думок. «Природним правом є будь-яке право,
котре діє скрізь і не залежить від того, вважають його люди чи ні»
Умови гри.
Для участі в брейн-рингу
створюються дві команди з учнів 10 та 11
класу
У кожній команді
обирається 3 учні- «юристи», які готують питання команді – супернику – інші
учні (7 чоловік) є правознавці – відповідають на питання суперників. Позакласний
захід складається з 4х рівнів з підвищенням рівня складності. У останньому
рівні на установлення виду прав людини питання учням задають ведучі. Відповідає
учень, однієї з команд, який першим підняв руку.
Хід заходу.
Ведучий 1. У нашій школі стартував
тиждень правознавства . Ви відвідаєте цікаві уроки, виставки, заходи.
Ведучий 2. Сьогодні ми присутні на
виховному заході від назвою «ТИ – ЛЮДИНА, ОТЖЕ МАЄШ ПРАВА» на якому присутні
дві групи учнів10 та 11 кл, які покажуть
свої знання з правознавства.
Ведучий 1. Вітаємо всіх, хто зібрався
сьогодні помандрувати з нами країною Права, Закону й Моральних норм. На нас
чекають цікаві зупинки, нелегкі випробування, здоровий дух суперництва й
радість відкриття.
Ведучий 2. А щоб приємнішим був початок
дороги, – кілька віршованих рядків.
Ведучий 1.
Мораль і право, Право і
закон –
Рушійні сили для життя
людини.
А їх знання надасть нам
вірний тон
І розвиток держави –
України.
Ведучий 2.
Регулювати світ людських
стосунків,
Впровадити державницький
процес –
Усе в правознавстві
міститься в рахунку:
Розумно й чесно
твориться прогрес.
Ведучий 1.
Щоб забезпечить молодим
майбутнє,
Свідомо накопичуємо
знання.
Все, що вивчили, стане
незабутнім,
Конкретно хоче мжить, не
навмання.
І тур. Турнір ерудитів.
У залі дві команди учнів. Ставляться запитання команді суперників, на які вони
мають відповісти за визначений час. Кожна правильна відповідь оцінюється у 2
бали.
1. Який є спеціальний
закон для дітей?
а) декларація; б) конвенція; в) конституція;
2. Хто дає права?(
Відповідають правознавці команди суперника)
а) Держава; б) президент; в) ніхто;
3. До якого віку
людина вважається дитиною?
а) До 10 років; б) 16 років; в) 18 років;
4. Як називається
правило, обов’язкове для всіх, яке приймає та захищає держава?
а) Закон; б) указ; в) розпорядження;
ІІ тур ( Питання задають по черзі)
1.Назвіть
державні символи України. (Герб, прапор, гімн.)
2. Назвіть
національні символи України. ( Верба, калина, писанка, вишиванка.)
3.
Пригадайте народну казку « Колобок». Хто в ній учинив злочин? Чому ви так
вважаєте? (Лисиця, яка заманила Колобка та з’їла його, таким чином, відібравши
в нього одне з найдорожчих прав – права на життя, яке закріплене ст. З Загальної Декларації прав людини.)
4. Якою має бути вихована людина? (Чемною,
увічливою, щирою, тактовною.)
5. Який сучасний міжнародно-правовий акт у
галузі прав людини? Коли він був прийнятий? (Загальна Декларація прав людини,
10 грудня 1948р.)
6. Продовжуйте думку: « Ніхто не може бути
свавільно позбавлений … . Яка стаття Конституції закріплює це право? ( Життя.
Ст. 27.)
7. « Особа вважається невинною в скоєнні злочину
й не може бути піддана кримінальному покаранню, поки її вину не буде доведено в
законному порядку та встановлено обвинувачу вальним вироком суду». Як
називається цей принцип? ( Презумпція невинуватості.)
8. Що
таке свобода віросповідання? ( Право
сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати жодної.)
9. Що включає в себе право на достатній життєвий
рівень? (Забезпечення одягом, житлом, харчуванням.)
10. Як називаються права та свободи людини,
покликані забезпечити її особисті потреби? (Особисті, або громадські.)
11. Як можна реалізувати своє право на житло?
( Шляхом придбання, будівництва, найму)
12. Чи мають право школярі бути членами
політичних партій? ( Ні, це право надається тільки з 18 років.)
Вчитель. Юридична пауза сценка: « Ваші друзі і вороги»
Учитель. Ми з вами сьогодні поговоримо про
ваших друзів і ворогів. Без будь – якої містики скажу: вони невидимі, але
цілком реальні. Одні увесь час на сторожі, оберігають вас від усього, що
заважає досягненню вашої мети, а інші, вдаючи добрих, втягують вас у безодню,
гальмують розвиток. Здогадалися, хто вони? У невеличкій сценці ви зараз
побачити і почуєте, як вони змагаються за владу над вами.
Сценка . Дівчинка або хлопчик,
накрившись, лежить, у даючи сплячого. Дзвонить будильник. Герой накривається з
головою. З усіх сторін до нього підходять Обов’язок, Совість, Лінь і
Байдужість.
Обов’язок. Прокидайся, час збиратись до школи.
Лінощі. Поспи ще трішки, постіль така м’якенька,
ковдра така тепленька… А тобі не хочеться вставати, з приємним сном
розлучатись…
Обов’язок. Кілька гімнастичних вправ – і сон як рукою
зніме. А холодна водичка поверне бадьорість, подарує добрий настрій.
Лінощі. Який ти немилосердний, Обов’язку! А я –
добра, я жалію, я хочу добра.
Совість. Знаємо ми твою «доброту»! Послухавши тебе,
учень не встигне зробити зарядку, одягнеться абияк, снідатиме похапцем. А це
шкідливо для здоров’я.
Байдужість. Ой- ой! Усе ти ускладнюєш. А чого б то
поспішати? Можна й поспати довше, і встигнути…
Обов’язок. І на уроки спізнитись. А на першому уроці –
підготовка до контрольної роботи. Без серйозної підготовки не впоратися.
Байдужість. Можна спокійно списати й одержати той самий
бал, а й іноді і вищий.
Совість. Тобто скористатись плодами чужої праці? І не
соромно буде отримати незаслужений бал?
Лінощі. Що таке сором? І за для нього тратити нервові
клітини? Ні, краще буз зайвих зусиль…
Обов’язок. А в результаті – ні знань, ні розвитку.
Застій і деградація. Цього ви бажаєте? Таке ваше добро? Адже відомо, що «
лінощі – мати усіх вад» . Саме з лінощів починається падіння.
Лінощі. Але дитина так любить тепло, ніжність,
пестощі, а ви закликаєте її до труднощів.
Обов’язок. Бо « подолання труднощів – ще шлях до
стійкості духу, міцності переконань» . А без них немає особистості.
Байдужість. Ой, замучив: труднощі, завдання, обов’зок,
дисципліна… Обійдемось без них!
Совість. Геть звідси! Вашої вади тут нема!
Лінощі. А це ми побачимо, чия влада сильніша. Поспи
ще, хлопчику, подрімай, поніжся, нікуди твоя школа не втече…
Обов’язок. Пробуджуйся, друже, вставай! Тебе кличе
обов’язок! ( учень швидко викидає ковдру, підводиться, застеляє ліжко. )
Голос матері. Синку (доню), час вставати.
Учень. Доброго ранку, мамо! Я вже на ногах.
Лінощі й Байдужість
йдуть.
Обов’язок і Совість. Ходімо, друже, у нас сьогодні не легкий, але
цікавий день! ( Йдуть разом).
Учитель. Як бачимо, учень свій вибір зробив. Чи всі ви
здатні робити такий вибір? ( Відповіді учнів)
ІІІ тур (
питання задають командам, хто перший підніме руку той і відповідає)
1.Який
міжнародно-правовий акт закріплює права дитини? Коли він був прийнятий?
(Конвенція ООН про права дитини. 20 листопада 1989 р.)
2.За якої умови ( або за
яких умов) може бути порушено право людини на недоторканість житла? ( У разі
пожежі в замкненій квартирі для врятування майна жильців, а також при
переслідуванні злочинця.)
3.Яким чином громадяни
України реалізують своє право на участь в управлінні державою? ( Через участь у виборах, референдумі.)
4.Які категорії громадян
України мають право на отримання соціальної допомоги? ( Малозабезпечені родини,
родини з дітьми, особи, що постраждали в результаті аварії на ЧАЕС, безробітні)
5.Поясніть принцип
рівності всіх громадян.
6.Яка релігія в Україні
є загальнообов’язковою ? ( Жодна релігія не може бути визнана
загальнообов’язковою, оскільки церква відокремлена від держави.)
7.Який освітній рівень,
згідно з Конституцією України, є обов’язковим? (Загальна середня освіта.)
8.Яким чином ви можете
захистити порушення ваших конституційних прав? ( Через звернення до суду.)
Вчитель. За ваш невеликий життєвий шлях вам
довилося вирішувати різні життєві ситуації. Пропонуємо розглянути юридичні
задачі юристам команд.
Задача. 1
У 2000р. в подружжях
Малиновських народилася дочка Оксана. У 2009 році мати Оксани Олена Малиновська
померла. У 2010 р. батько Оксани Герасим одружився з Матильдою. У тому ж році
Матильда усиновила Оксану. У 2011 р. в автомобільній катастрофі в один день
загинули дід і баба Оксани ( батьки померлої Олени). За померлими залишилося
спадкового майна на суму 300 000 грн. Заповіту спадкодавці не залишили. Майно,
вартістю в 100 000 грн. , успадкувала Оксана. Поясніть, яким чином Оксана могла
успадкувати це майно і чому саме в такому обсязі? Свою відповідь обґрунтуйте.
Задача. 2
Олодар та Матильда
уклали шлюб у 2000р. На момент укладання шлюбу Олодар був власником
трикімнатної квартири. У 2001 р. в них народилася дочка Наталія, а у 2005 р. –
дочка Тетяна. У 2008 році Матильда через загальне захворювання стала інвалідом
третьої групи, а у Олодара у 2010 році
виявили цироз печінки. У січні 2011 року Олодар виявив бажання укласти
спадковий договір з Іваном, за яким останній мав оплачувати лікування та
утримання відчужувача, а взамін, після смерті Олодара, Іван мав стати власником
квартири. Нотаріус відмовився посвідчити цей договір як такий, що суперечить
чинному законодавству. Чи є відмова
нотаріуса правомірною? Свою відповідь обґрунтуйте.
ІУ тур.
Вчитель. А правознавці повинні установити види прав
людини. Відповідає правознавець який першим підняв руку. Правильна відповідь 1
бал.
Запитання для
правознавців двох команд
Установити види прав
людини.
1. Право на працю. ( Соціально – економічні.)
2. Право на користування досягненнями
національної культури. ( Культурні.)
3. Право на участь у виборах. ( Політичні.)
4. Право на відпочинок ( Соціально – економічні)
5. Право на життя. ( Особисті.)
6. Право на громадянство. ( Політичні.)
7. Право на підприємницьку діяльність. (
Соціально – економічні.)
8. Право а безпечне довкілля. ( Екологічні.)
9. Право на повагу до гідності. ( Особисті.)
10. Право
на житло. ( Соціально – економічні.)
Коментування задач від
журі.
Підведення підсумків журі,і нагородження
кращих правознавців та юристів.